لوگو
وای فا English
معرفی تجهیزات پر بازده
مقدمه اي بر استفاده صحيح از تجهيزات الكتريكي
آنچه براي مروجين فرهنگ مديريت صحيح مصرف برق همسو با استفاده از كالاي برقي كم مصرف اهميت دارد مفهوم پربازده بودن آن كالا است. در بسياري از مواقع مديريت مصرف برق صرفا به معناي كم مصرف كردن برداشت مي‌شود در حالي‌كه مديريت مصرف برق بيش از آنكه كميت مصرف برق را مورد هدف قرار دهد با مفهوم كيفيت و نحوه استفاده از انرژي الكتريكي ارتباط دارد.
ممكن است اين سوال مطرح شود كه انجام تبليغات فراگير كه كاهش كمّي مصرف را هدف گرفته است آيا به مقوله‌ي نحوه‌ي مصرف هم اشاراتي داشته است؟ متاسفانه پاسخ كاملا مثبت نيست و البته دليل آن به اين مهم بر‌مي‌گردد كه مصرف برق در كشور ما آنچنان به لحاظ كمي قابل توجه است كه در گام اول بايد به فكر چاره‌اي براي آن بود و در گام‌هاي ديگر اصلاح كيفيت مصرف برق را مهيا نمود.
آنچه در دنياي كنوني به عنوان يك استراتژي رفتاري براي مديريت مصرف مطرح مي‌باشد اصلاح ساختارهاي ذهني مخاطبين و مصرف كنندگان انرژي است. در واقع هم‌زمان با توسعه صنعت و توسعه تجهيزات انرژي‌بر مي‌بايست محتوا و ساختار زندگي شهروندي نيز گنجايش پذيرش اين تفاوت‌ها را داشته و بتواند با آن به نحو شايسته وفق پيدا كند. البته مسلم است كه اين تغيير منش به معناي گرايش به فرهنگ مصرف‌گرايي نيست بلكه سخن از نقد رفتارهاي مصرفي مصرف كنندگان كالاها و تجهيزات است. اينكه يك شهروند بتواند رفتارهاي مصرفي خود را نقد نموده و بهترين شيوه‌ها را براي استفاده از تجهيزات مختلف انتخاب كند. چه بسا بسياري از روش‌هاي سنتي مورد استفاده در بين خانواده‌ها به ويژه در ايران با پوششي از مدرنيته آميخته و بدون آن‌كه به ريشه‌ها توجه شود مورد استفاده‌ي شهروندان ايراني قرار گرفته است.
طبيعي است اولين گام براي حلول اين نگاه خردمندانه از گلوگاه شناخت و آگاهي مي‌گذرد.
با مقدمه‌ي فوق خط مشي اين سو نوشتار تا حدي مشخص گرديده است. اين وبلاگ قصد ندارد با رويكردي عام و تكراري به مقوله‌ي معرفي تجهيزات كم مصرف يا حتي با بياني فني‌تر پربازده بپردازد.
ما در اين مسير سعي داريم رفتارهاي مصرفي خود را در حوزه‌ي استفاده از انرژي الكتريكي نقد نماييم. مي‌خواهيم در كنار استفاده و معرفي تجهيزات مذكور دلايلي غني‌تر براي استفاده از اين تجهيزات بيابيم. ميخواهيم بدانيم :
چرا از لامپ‌هاي كم مصرف استفاده مي‌كنيم و چرا آمادگي جايگزيني آن حتي با توليداتي كم مصرف‌تر مانند LED ها را داريم؟
چرا طراحي و نورپردازي فضاي خانه و محل كار ما براي ما اهميت دارد؟
آيا به صرف لوكس بودن استفاده از آباژور و تغيير دكوراسيون منزل خود از آن استفاده مي‌كنيم و يا در مورد ويژگي‌هاي نور ساطع شده از اين وسيله نيز آگاهي داريم؟
آيا مي‌دانيم مايكروويو چرا خوب است يا بد است ؟ پرمصرف است يا كم مصرف؟ پربازده است يا كم بازده ؟ سرطان‌زا هست يا نيست؟
چرا اسپيليت‌ها اين‌گونه در همه‌جا يافت مي‌شوند؟ اين به علت كيفيت و كم هزينه بودن آنهاست يا به علت پر هزينه بودن و انواع چشم و هم چشمي‌ها ؟؟
آيا در زمان استفاده از اين تجهيزات و اولويت‌بندي استفاده از اين تجهيزات دچار اضطرار و فشار هستيم؟ اگر آري ، چرا ؟ و اگر نيستيم پس چگونه است كه براي بسياري از سوالات پيرامون وسيله برقي مورد استفاده خود پاسخي نداريم ولي از آن استفاده مي‌كنيم ؟؟
چشم‌ها را بايد شست ، جور ديگر بايد ديد . . .
1394/09/24
امتیازدهی
میانگین امتیازها:4 تعداد کل امتیازها:4
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)
ارسال نظرات
نام  
آدرس پست الکترونیکی شما    
شماره تلفن
توضیحات  
تغییر کد امنیتی  
کد امنیت  
 
پرچم
كليه حقوق سايت متعلق به شركت  توزيع  برق شهرستان اصفهان مي باشد
Powered by DorsaPortal