لوگو
وای فا English
روشنايي
میزان روشنایی محل کار خود رابهینه کنیم :
* روشنایی غیر استاندارد (چه زیاد و چه کم ) در محل کار باعث آزار چشم و مشکلات بینایی می شود. ولی روشنایی استاندارد ( نه بسیار کم و نه بسیار خیره کننده )علاوه بر جلوگیری از موارد مذکور، سلامت چشم را نیز تضمین می کند. بنابراین باید از لامپ های مناسب و میزان روشنایی مورد نیاز برای محل کار و فعالیتی که انجام می دهیم استفاده کنیم.
* در محل کار خود در صورت امکان به جای نور مصنوعی از روشنایی طبیعی استفاده کنیم. برای این منظور سعی شود در طول روز لامپ ها را خاموش کرده و یا با نصب دیمر الکترونیکی روشنایی آنها را به حداقل برسانیم.
* استفاده از لامپ های پربازده مانند LED داخل مغازه ها ،در ویترین ها و بخش های روشنایی مورد نظر.
* با نصب سیستم های کنترل روشنایی ، به کاهش قابل توجه مصرف انرژی الکتریکی کمک کنید.این سیستم ها شامل حس گرهای حضور افراد، تایمرهای قطع و وصل برق، دیمر یا سیستم تنظیم میزان روشنایی و غیره هستند. اگر از یک فتوسل برای روشن کردن لامپ ها و یک تایمر برای خاموش کردن آنها استفاده شود، مصرف انرژی در حدود 30% کاهش خواهد یافت. (قابل ذکر است که امکان بکارگیری دیمر الکترونیکی برای لامپ های کم مصرف وجود ندارد)
* حباب لامپ ها و سطوح انعکاس دهنده نور را هرچند ماه یکبارکاملا تمیز کنید. حتی در محیط های خیلی تمیز هم پس از سه سال استفاده ، به دلیل کثیفی سطح لامپ ها، حدود 15% از روشنایی خروجی کاسته می شود. فاصله زمانی مناسب برای تمیز کردن لامپ ها، بستگی به شرایط محیطی محل قرار گرفتن لامپ ها دارد.
* برای تابلو های تبلیغاتی ، چراغ های هشدار دهنده و ... از لامپ های کم مصرف و لامپ های دیویدی LED) )استفاده کنید.
 

مصرف برق محل کار خود را در ساعات اوج مصرف کاهش دهیم :
با توجه به لزوم استفاده زیاد و طولانی از روشنایی در محل کارمان با جایگزین کردن لامپ های کم مصرف و فلورسنت (مهتابی) به جای لامپ های پر مصرف رشته ای، گازی، مدادی و ... ، خاموش کردن و یا استفاده از دور کند کولر و سایر وسایل سرمایشی به علت کاهش درجه حرارت هوا در این ساعات و همچنین خاموش کردن سایر لوازم برقی که به آنها احتیاج نداریم ، هزینه برق خود را به میزان قابل توجهی کاهش دهیم.
 

از لامپ های کم مصرف در محل کار خود استفاده کنیم :
* در هنگام نورپردازی ویترین فروشگاه ها سعی شود از لامپ های کم مصرف به جای لامپ های رشته ای استفاده شود و در هنگام نورپردازی ، لامپ ها طوری قرار گیرند که زاویه تابش نور آنها به سمت کالاها و محتویات داخل ویترین باشد.
* در رستورانها و کافی شاپها از نور موضعی که با ارتفاع مناسب بر روی میز نصب شده است، بهره بگیریم. در این صورت با استفاده از یک لامپ کم مصرف 11 وات ضمن تامین روشنایی مناسب ، هزینه برق خود را تا حد زیادی کاهش خواهیم داد.
* فروشگاه ها، مغازه ها، رستورانها ، میوه فروشی ها و سایر اماکنی که برای جلب مشتری از لامپ های گازی و رشته ای استفاده می کنند، می توانند به منظور کاهش هزینه برق خود از لامپ های کم مصرف با توان بالا استفاده کنند.
* به جای روشن کردن لامپ های پر مصرف ( مدادی- گازی) در سر در مغازه و فروشگاه ها از لامپ های کم مصرف استفاده کنیم و در طول روز این لامپ ها را خاموش کنیم.
هرگز فراموش نکنیم
میزان روشنایی یک لامپ کم مصرف 23 وات با یک لامپ رشته ای 100 وات یکسان است.
1392/07/29
امتیازدهی
میانگین امتیازها:0 تعداد کل امتیازها:0
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)
ارسال نظرات
نام  
آدرس پست الکترونیکی شما    
شماره تلفن
توضیحات  
تغییر کد امنیتی  
کد امنیت  
 
پرچم
كليه حقوق سايت متعلق به شركت  توزيع  برق شهرستان اصفهان مي باشد
Powered by DorsaPortal