لوگو
وای فا English
كولر گازي
راهنمای انتخاب سیستم سرمایش و راه کارهای کاهش مصرف انرژی در کولرهای گازی

نصب :
در هنگام نصب کولرهای گازی توجه به نکات ذیل بسیار حائز اهمیت است :

 نصب توسط افراد آموزش دیده و با صلاحیت انجام شود.
 هنگامی که کولر گازی نصب می شود باید تراز شود تا سیستم آبرسانی داخلی با مکانیزم های دیگر به طور موثری کارکنند.
 پانل داخلی اسپیلیت های روی دیوار سالن یا اتاق باید با فاصله مناسب، 40 تا 50 سانتی متر از سقف نصب گردد.
 کندانسور حتی المقدور در مکان مناسب با مشخصات زیر نصب گردد :
 در معرض نور مستقیم نباشد و ترجیحا در زیر سایبان قرار گیرد.
 در معرض جریان هوا و وزش باد باشد و فاصله آن با دیوارها و موانع دیگر مناسب باشد.
 انجام سرویس فصلی و تمیز کردن کندانسور تا حد امکان راحت باشد.
 اگر مکان نصب شما در گوشه اتاق است، در جستجوی کولری باشید که بتواند جریان هوا را در جهت مطلوب بر اساس جانمایی اتاق شما هدایت کند. اگر شما می خواهید تا کولر را در گوشه ی باریک انتهای یک اتاق طویل نصب کنید، با استفاده از یک فن هوای سرد شده را به داخل اتاق بفرستید.
 توصیه های سازنده در هنگام نصب بکار گرفته شود.
 واحدهای بیرونی کولرهای اسپیلیت یا پنجره ای نباید در فضاهای بسته باشد. زیرا گرمای خروجی کولر موجب افزایش دمای محیط و افزایش دمای محیط موجب افت راندمان کولر می گردد.
 اطراف کولر گازی پنجره ای و اطراف منفذ عبور لوله های ارتباط واحد داخلی با خارجی کولر یا اسپیلیت باید به صورت مناسبی درزبندی گردد.
 هوای خنک اسپیلیت از پانل (واحد) داخلی به سمت روبرو جریان می یابد، بنابراین پانل داخلی را درست در جایی قرار دهید که روبروی محل نشستن یا حضور اعضای خانواده باشد. طول پرتاب هوای اسپیلت ها بر اساس ظرفیت معمولا بین 5 تا 10 متر می باشد.
 

بهره برداری:
با یک برنامه ریزی مختصر قبل از راه اندازی کولر گازی در انرژی و هزینه خود صرفه جویی نمایید:
1. در مواردی که دمای بیرون کمتر از 25 درجه سانتیگراد می باشد استفاده از هوای بیرون و تهویه هوای داخل می تواند استفاده از کولر را منتفی سازد.
2. استفاده از ترموستات و تنظیم آن بر روی حداکثر دمایی که آسایش را تامین نماید (این دما در تابستان بین 24 تا 26 درجه سانتیگراد می باشد)، علاوه بر کاهش مصرف انرژی ، از ایجاد تنش حرارتی بر بدن ناشی از رفت و آمد به بیرون از مکان های تحت تهویه که موجب تضعیف و بیماریهایی نظیر سرما خوردگی می شود می کاهد. تنظیم کولر بر روی درجات خنک سازی پایین، نه تنها باعث خنک سازی سریع تر محیط خانه نمی شود، بلکه باعث خواهد شد که هزینه خنک سازی شما بی جهت افزایش یابد و هزینه های غیر ضروری ایجاد شود. به عنوان مثال هر درجه افزایش ترموستات 5% صرفه جویی به همراه دارد.
3. در صورتی که اجاق گاز در محیط تحت سرمایش قرار دارد هنگام پخت و پز هود را روشن نمایید این کار بار حرارتی که این تجهیزات به فضا منتقل می کند را به نصف کاهش می دهد و متناسب با آن از بار سرمایش نیز می کاهد.
4. هرگز لامپ یا تلویزیون را نزدیک ترموستات کولر خود قرار ندهید. ترموستات با دریافت گرما از این تجهیزات و عملکرد نادرست باعث می شود که کولر گازی بیشتر از آنچه که مورد نیاز است کار کند.
5. در صورت امکان، تجهیزات مصرف کننده انرژی نظیر یخچال، اجاق گاز و مایکروفر و ... را در خارج از فضای تحت سرمایش قرار دهید و یا امکان دفع حرارت به محیط بیرون را بوجود آورید.
6. استفاده از تجهیزات راندمان بالا و کم مصرف نظیر لامپ کم مصرف، یخچال با گرید A و تلویزیون LED و ... که در فضای تحت سرمایش قرار دارند علاوه بر کاهش مصرف انرژی این تجهیزات از حرارت تولیدی آنها می کاهد و موجب کاهش بار سرمایش می گردد.
7. خاموش نمودن تجهیزات بدون استفاده نظیر لامپ، تلویزیون و ... موجب کاهش بار سرمایش می گردد.
8. تعویض کلیه لامپ های رشته ای به نوع کم مصرف باعث کاهش دمای محیط به خصوص در ساعات اولیه شب که اوج مصرف نیز می باشد، خواهد شد.
9. به غیر از روزهایی که رطوبت هوا بالا است، سرعت فن را روی یک سرعت بالا تنظیم کنید. هنگامی که رطوبت هوا بالا است سرعت فن را تا آنجا که ممکن است، کم کنید. سرعت پایین فن در روزهای مرطوب محیط خانه شما را بهتر خنک می کند و از رطوبت هوا نیز می کاهد.
10. استفاده از یک پنکه را در کنار کولر گازی پنجره ای خود مورد توجه قرار دهید تا هوای خنک بطور موثری در خانه شما منتشر شود بدون اینکه مصرف انرژی الکتریکی افزایش یابد.
11. استفاده از پنجره مناسب با قاب UPVC با شیشه دو جداره LOW E موجب کاهش حدود 35 درصد از بار سرمایش می شود.
12. در صورتی که فضای تحت سرمایش دارای پنجره های آفتابگیر می باشد جهت کاهش حرارت ورودی خورشید می توان از سایه بان و یا Window Film (برچسب های انعکاس دهنده نور) استفاده نمود که تاثیر زیادی در کاهش حرارت ورودی دارند.
13. نصب سایبان بر روی بخش خارجی کولر و یا کاشت درخت جلوی آن می تواند در کاهش مصرف انرژی در مناطق گرم به میزان 10 تا 15 درصد صرفه جویی به همراه داشته باشد.
14. هنگام خواب از کارکرد اقتصادی کولر استفاده کرده و از طریق آزمون و خطا حداکثر دمای مناسب جهت آسایش را بدست آورید.

نگهداری :
سرویس و نگهداری مناسب در شروع فصل گرم به میزان قابل توجهی در کاهش مصرف برق موثر خواهد بود.فیلترها، کویل ها و پره های کولر گازی به طور مرتب نیاز به تعمیر و نگهداری دارند، تا در طول سال های بهره برداری موثرتر و کارآمدتر عمل کنند. در صورتی که نگهداری و تعمیر مورد توجه قرار نگیرد می توان با اطمینان گفت عملکرد کولر گازی دچار یک افت و کاهش مداوم خواهد شد و این به معنی افزایش مصرف انرژی به طور پیوسته خواهد بود. در کنار رعایت موارد زیر، ممکن است شما به یک تعمیرکار حرفه ای برای تعمیر و نگهداری احتیاج داشته باشید.
 فیلترهای کولر گازی
 فیلترها مهمترین بخش در تعمیر و نگهداری کولرهای گازی هستند که اگر بطور مرتب تعویض یا تمیز شوند کارکرد کارآمد کولر را تضمین می نماید. فیلترهای کثیف و مسدود شده مانع از گردش نرمال هوا می شوند و به طور قابل ملاحظه ای بهره وری سیستم را کاهش می دهند. با مسدود شدن جریان طبیعی هوا، هوایی ک از میان فیلتر می گذرد ممکن است آلودگی و کثیفی ها را به طور مستقیم به کویل اواپراتور منتقل کند و جذب گرمای کویل را مختل و تضعیف می نماید. با تمیز نگه داشتن فیلتر می توان مصرف انرژی کولر گازی را از 5 تا 15 درصد کاهش داد.
 برای کولرهای گازی مرکزی، فیلترها معمولا در طول داکت های برگشتی قرار دارند. به طور کلی جای فیلتر در دیواره های سقف یا در داخل خود کولر گازی قرار دارد. فیلتر کولرهای گازی پنجره ای در قسمت جلوی شبکه اواپراتور که در داخل اتاقک قرار دارد نصب شده است. بعضی از انواع فیلترها قابل استفاده مجدد هستند اما بقیه فیلترها باید حتما تعویض شوند. فیلترها در انواع و اقسام و بازده های مختلف موجود هستند. فیلترهای سیستم کولر گازی خود را هر 15 روز یا یک ماه در طول فصل خنک سازی تمییز و یا تعویض کنید.
 کویل های کولر گازی
 در طول ماه های بهره برداری کویل اواپراتور و کویل کندانسور کثیفی ها را جمع میکنند. هرچند که وجود یک فیلتر تمیز مانع از این می شود که کویل اواپراتور به تدریج کثیفی ها را جمع می کند. کثیفی ها گردش هوا را کاهش می دهد و کویل ها را عایق می کند، در نتیجه توانایی آن را در جذب گرما کاهش می دهد. برای رفع این مشکل، کویل اواپراتور خود را هر سال چک کنید و هر زمان که لازم است آن را تمیز کنید. اگر محیط پر از گرد و خاک یا شاخ و برگ درختنان نزدیک کویل های کندانسور بیرونی باشند، این کویل ها نیز می توانند بسیار کثیف شوند.شما می توانید به آسانی کویل کندانسور را ببینید و اگر کثیفی روی پره های آن جمع شده است حتما آن را تمیز کنید. شما باید منابع کثیفی را از کولر دور کنید و از تجمع آشغال در اطراف آن جلوگیری کنید. هواکش، برگهای در حال ریزش و ماشین چمن زنی منابع ایجاد کثیفیهستند. نواحی اطراف کویل را تمیز کنید، مثلا دور کردن شاخ و برگ به اندازه 60 سانتی متر از اطراف کولر باعثمی شود تا جریان هوای اطراف کندانسور به اندازه کافی و به صورت مناسب باشد.
 پره های کویل
 پره های آلو مینیومی روی کویل اواپراتور کویل کندانسور به آسانی خم می شوند و می توانند گردش هوا از طریق کویل را مسدود کنند. در عمده فروشان کولر،تجهیزی به نام (برس پره) وجود دارد که با استفاده از آن می توان پره ها را به موقعیت اصلی خود باز گرداند.
 کانال های مسدود شده
 گاها یک سیم کلفت را از کانال های گذر آب عبور دهید. کانال های مسدود شده مانع از این می شوند که رطوبت کولر گازی کاهش یابد و باعث می شود که رطوبت اضافی ایجاد شود که این رطوبت منجر به تغییر رنگ دیوارها یا فرش می شود.
 حتی المقدور سعی گردد در ابتدای هر فصل گرم نسبت به تمیز کردن کندانسور و حذف گردو غبار آن اقدام گردد. این کار میتواند 20 درصد در افزایش راندمان کولر موثر باشد.
 درزگیری پنجره ها برای کولرهای گازی
 در شروع هر فصل سرمایش، درزگیری بین کولر گازی و فریم پنجره را بازرسی کنید تا از اتصال آن با بدنه فلزی کولر گازی اطمینان حاصل کنید. رطوبت می تواند به این درزگیر آسیب برساند و باعث می شود تا هوای سرد از محیط خانه خارج شود.
 آماده سازی برای زمستان
در زمستان، اتاقک کولر خود را بپوشانید یا آن را خارج کنید و در جای مناسب نگهداری کنید. قسمت های بیرونی کولر گازی مرکزی را نیز بپوشانید که این امر باعث خواهد شد که کولر گازی از هوای سرد زمستانی، گردو خاک محفوظ شود.
 
1392/05/20
امتیازدهی
میانگین امتیازها:0 تعداد کل امتیازها:0
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)
ارسال نظرات
نام  
آدرس پست الکترونیکی شما    
شماره تلفن
توضیحات  
تغییر کد امنیتی  
کد امنیت  
 
پرچم
كليه حقوق سايت متعلق به شركت  توزيع  برق شهرستان اصفهان مي باشد
Powered by DorsaPortal