وای فا English
لوازم برقي
                                                              مديريت مصرف انرژي در لوازم خانگي

به اين علت كه در خانه همه ما، دستگاهها و لوازمي وجود دارند كه با برق كار مي‌كنند بايد در انتخاب و بكارگيري آنها توجه بيشتري نمود تا بتوانيم در صرفه‌جويي انرژي نقش بيشتري داشته‌باشيم. بنابراين در مورد هر كدام چند نكته را يادآور مي‌شويم. ولي نكته‌اي كه بايد به آن توجه كرد اينست كه هنگام خريد لوازم خانگي بايد به برچسب انرژي آنها توجه كنيم تا لوازم بهتر و با بازده بيشتر را بخريم.

يخچال و فريزر :
يخچال و فريزر در بين همه لوازم خانگي اهميت بيشتري دارند چرا كه مصرف انرژي بالايي دارند و هميشه روشن مي‌مانند تا مواد غذايي داخل آنها فاسد نشوند. به همين خاطر بايد به آنها توجه ويژه‌اي داشته‌باشيم.
 
رعايت نكات زير در اين مورد موثر خواهد بود:
1. به منظور دسته‌بندی محصولات از نظر مصرف انرژی، رتبه‌بندی تعریف شده است که در آن محصولات به هفت دسته تقسیم می‌شوند.
انتخاب یخچال فریزر با یک رتبة انرژی بهتر تأثیر قابل توجهی در کاهش مصرف انرژی دارد. اگر چه پارامترهای مختلفی در این زمینه مؤثر هستند ولی تقریباً یک رتبه بهبود مصرف انرژی معادل 17 درصد کاهش مصرف انرژی آن خواهد بود که این بهبود، مصرف انرژی خانوار را حدود 7 درصد کاهش خواهد داد.
2. در آنها را بيهوده و بيش از حد باز و بسته‌نكنيم.
3. بيش از حد آنها را پر نكنيم.
4. در داخل آنها غذاي گرم قرار ندهيم.
5. از آنجا كه انتقال حرارت و خنك كردن مواد داخل يخچال از طريق همرفت در لوله‌هاي پشت آن اتفاق مي‌افتد، بين ديوار و يخچال فاصله‌اي 20 سانتي‌متري لازم است تا اين عمل بخوبي انجام شود.6. يخچال و فريزر را نزديك مكانها و دستگاههاي گرم مانند رادياتور و يا تابش مستقيم آفتاب قرار ندهيم. 
7. كاهش مدت بازبودن در يخچال
8. قراردادن يخچال و فريزر روي سطح صاف و تراز
9. برفك زدايي منظم
10. كنترل نوار لاستيكي درب يخچال و تعويض درصورت خرابي (امتحان : با قرار دادن يك اسكناس بين در بسته و بدنه يخچال، درصورتي كه نوارلاستيكي سالم باشد، نبايد به راحتي بتوان اسكناس را بيرون آورد)
11. گردگيري سالانه لوله هاي پشت يخچال
12. از كنار همچيدن و چسباندن ظروف و مواد غذايي در داخل يخچال و فريزر پرهيز كنيد. چون اين كار گردش هوا را در داخل يخچال يا فريزر دچار اختلال كرده و سبب افزايش مصرف برق ميشود.
13. جهت نگهداري مواد غذايي، پس از گذاشتن آنها در كيسههاي فريزر، در آنها را به صورتي ببنديد كه ديگر هواي اضافي در داخل آن وجود نداشته باشد. در ضمن بر روي هر يك از كيسهها برچسبي كه حاوي مطالبي همچون نام مواد غذايي، نوع آن (سرخ شده ، پخته ، خام و ...) و تاريخ منجمد كردن باشد را بچسبانيد. چنين برچسبي را با اطلاعات كليتر شامل فهرست مواد غذايي داخل هر سبد، كشو، قفسه و يا طبقه نيز تهيه كرده و در محل مناسب بچسبانيد. به اين ترتيب دستيابي به مواد غذايي مورد نياز بسيار آسان خواهد شد.
14. از قرار دادن انواع قوطيهاي كنسرو، رب گوجهفرنگي، گالنها و بطريهاي حاوي شربت، ترشيجات، شيشههاي مربا، عسل و ... در يخچال خودداري كنيد. اين كار باعث اشغال بيمورد فضاي يخچال – فريزر و به تبع آن افزايش مصرف انرژي دستگاه خواهد شد.
15. بايد توجه داشت كه تنظيم صحيح و به موقع ترموستات يخچال و يا فريزر با عنايت به مواردي همچون حجم و ميزان مواد غذايي درون آنها ، محل قرار گرفتن يخچال و فريزر و دماي محيط وسايل مزبور، نقش مهمي در كاهش مصرف انرژي اين وسايل خواهد داشت و به عبارتي تنظيم نادرست و يا عدم توجه به تنظيم به موقع ترموستات باعث فاسد شدن و يا يخزدگي مواد غذايي و به تبع آن افزايش مصرف انرژي خواهد شد. بنابراين درجه ترموستات فريزر را معمولاً بين 15 تا 18 درجه زير صفر و درجه ترموستات يخچال را بين 3 تا 4 درجه بالاي صفر تنظيم كنيد.
16. در هنگام خريد به بسته شدن كامل درها و مرغوبيت و چسبندگي نوار لاستيكي درِ يخچال و فريزر دقت و توجه شود.
17. از گذاشتن بطريهاي حاوي نوشابههاي گازدار در قسمت جايخي يخچالها و يا قراردادن آنها در قسمت فريزر يخچال – فريزرها جداً خودداري نماييد. اين كار باعث ميشود تا پس از انجماد كامل مايع در داخل بطري، در بطري باز شود و يا بر اثر فشار زياد به بطري، بطري شكسته و مايع آن در داخل يخچال پراكنده شود. عدم رعايت همين موضوع باعث ميشود تا حداقل زماني بين 10 تا 15دقيقه درِ يخچال – فريزر را براي تميز كردن ناشي از تركيدن بطري باز بگذاريم كه خود باعث اتلاف انرژي خواهد شد.
18. ضروري است تا ظروف و اشيايي كه داخل يخچال – فريزر ميگذاريد، تميز و بدون بو باشد.
19. براي شستشوي جدارههاي داخلي يخچال – فريزر – چه هنگامي كه براي اولين بار ميخواهيد از اين وسيله استفاده كنيد و چه زماني كه قصد تميز كردن آن را داريد – از مخلوط آب نيمگرم و جوش شيرين (هر ليتر آب يك قاشق جوش شيرين) و يك قطعه اسفنج نرم استفاده كنيد و سپس آن را با پارچهاي نرم و تميز خشك نماييد.
20. پس از هر بار شستشو براي يكنواخت شدن سرماي داخل يخچال – فريزر، بايد چند ساعت يخچال – فريزر خالي بوده و با در بسته كار كند.
21. از گذاشتن هرگونه پارچه، مقوا یا روزنامه بر روی طبقات یخچال باید جداً پرهیز کنیم، چون این کار از گردش هوا در یخچال جلوگیری میکند و مصرف برق آن را افزایش میدهد.
چه نوع يخچال و فريزيري بخريم؟
اولين نكتهاي كه هنگام خريد يخچال – فريزر بايد مورد توجه قرار گيرد، دقت به علامت استاندارد ايمني و برچسب انرژي است.
اندازة يخچال – فريزر با توجه به تعداد افراد خانواده و شرايط زيست محيطي، گرمسير يا سردسير بودن منطقه، دوري و يا نزديكي به مراكز فروش مواد غذايي، شهري يا روستايي بودن محل سكونت، از جمله نكاتي هستند كه در انتخاب يخچال – فريزر بايد در نظر گرفته شوند. بعنوان مثال، اگر ما در منطقهاي سردسير زندگي ميكنيم و امكان خريد مواد غذايي را از نزديك محل سكونتمان داريم، خريد يك يخچال – فريزر بزرگ كه از همة ظرفيت آن در بيشتر مواقع استفاده نشود، انتخاب درستي نخواهد بود.
نوع تغذية خانواده نيز مهم است، اگر خانوادهاي پرجمعيت باشد و مواد پروتئيني زيادي استفاده ميكند، بهتر است از يخچال – فريزرهايي كه بخش فريزر آنها بزرگتر است و قدرت سرمايش بيشتري دارند، استفاده شود. در هر صورت، بهترين انتخاب در اندازه يخچال – فريزر آن است كه بتوانيم از تمام حجم آن استفاده كنيم؛ زيرا اگر يخچال – فريزر ما خالي يا نيمهخالي بماند، در واقع انرژي را به هدر دادهايم
 

كولر :

1. هنگام خرید دستگاهی را انتخاب کنید که دارای علامت استاندارد و برچسب انرژی باشد و با توجه به برچسب انرژی دارای بالاترین درجه کارایی و بازدهی باشد. در صورتی که از یک کولرگازی 18000 Btu/h با گرید A به جای کولری با گرید G استفاده شود بیش از 40درصد در میزان مصرف برق و هزینه آن صرفه جویی خواهد شد؛ و در صورتیکه از یک کولر با گرید A به جای کولری با گرید D استفاده شود این صرفه جویی به میزان 25 درصد خواهد بود. در جدول زیر میزان صرفه جویی در صورت جایگزین شدن هر یک از گرید ها با گرید A ارائه شده است.

2. در هنگام ساخت خانه مسير كانال كولر را تا آنجا كه امكان دارد كوتاه در نظر بگيريد تا هواي خنك توليد شده در راه رسيدن هدر نرود.
3. كانالها را عايق‌كاري كنيد.
4. وقتي خانه را ترك مي‌كنيم حتماً كولر را خاموش كنيم.
5. در ساعتها اوليه شب از دور تند آن استفاده نكنيم.
6. وقتي كولر روشن است، همه در و پنجره‌ها را ببنديم تا نيازي به روشن بودن بيش از حد كولر نباشد و در مصرف برق صرفه‌جويي گردد. (البته در كولرهاي آبي يك يا دو پنجره بايد نيمه‌باز باشند تا هوا جريان داشته باشد و اتاق دم نكند)
7. از سرد كردن بيش از حد خانه جلوگيري كنيم تا هم در مصرف برق صرفه‌جويي كرده‌باشيم و هم به علت اختلاف دماي زياد بين بيرون و داخل خانه در فصل تابستان دچار سرماخوردگي نشويم. دماي مناسب در تابستان بين 23 تا 25 درجه سانتيگراد است.
8. مي‌توانيم براي اينكه از كولر بهينه استفاده كنيم، دريچه اتاقهايي را كه خالي هستند ببنديم.
9. هر سال قبل از شروع فصل گرما و استفاده از كولر، پوشال آنرا عوض كرده و آنرا سرويس كنيم تا موتور آن عمر مفيد داشته‌باشد و زودتر از موعد نسوزد.
10. سعي كنيم كولر را تا حد امكان در يك مكان سايه نصب كنيم و يا يك سايهبان مناسب براي آن قرار دهيم. استفاده از عايقهاي منعكس كننده مانند ورقههاي آلومينيومي براي بازتابش نور آفتاب كه به كولر ميخورد موثر خواهد بود. كانالهاي عبور هواي سرد كه در فضاي باز هستند بايد تا حد امكان عايق شده و روي آن از پوشش شفاف مانند ورقههاي آلومينيومي استفاده كرد. 
11. كولرهاي گازي معمولاً داراي درجة تنظيم دما (ترموستات) هستند. تنظيم دما بر روي دماي مناسب فصل گرما كه بين 18 تا 22 درجة سانتيگراد است باعث ميشود تا هنگام رسيدن دماي اتاق به درجه دماي تنظيم شده، كولر به طور خودكار خاموش شود و بنابراين انرژي كمتري مصرف كند. در مورد كولرهاي آبي نيز، نصب يك ترموستات ساده در اتاقها، ميتواند مقدار زيادي از مصرف انرژي را كاهش دهد.
12. براي جلوگيري از خروج سرما، اطراف پنجرهها و درها را با نوارهاي درزگيري عايقبندي كنيد.
13. ظرفيت برودتي كولرها بايد متناسب با فضاي مورد استفاده و شرايط آب و هوايي محل (از لحاظ دما و رطوبت) انتخاب شود . كولرهاي بزرگتر تنها منجر به مصرف بيمورد انرژي الكتريكي ميشود.
14. نوع كولر را متناسب با مناطق آب و هوايي انتخاب كنيد. از كولرهاي گازي براي مناطق گرم و مرطوب و از كولرهاي آبي براي مناطق معتدل استفاده كنيد.
15. در شهرهاي جنوبي كشور كه داراي آب و هواي بسيار گرم و مرطوبي در تابستانها هستند و عموماً از كولرهاي گازي براي خنك كردن محيط استفاده ميشود، كاشتن يك اصله درخت در نزديك كولر گازي حدود 10 تا 15 درصد كاهش مصرف انرژي را به همراه خواهد داشت. به دليل اينكه ساية درخت اولاً خود مانعي در برابر تابش نور مستقيم خورشيد ميباشد و ثانياً هواي تازهاي كه توسط درخت ايجاد ميشود باعث ميگردد تا در واقع هواي پشت كولر گازي تهويه شود.
16. نصب كندانسورهاي كولرگازي در سايه باعث جلوگيري از اتلاف ميزان قابل توجهي از انرژي مصرفي خواهد شد.
17. در صورت امكان كولر گازي خود را در مسير باد نصب كنيد، زيرا اين كار بعلت كاهش فشار بر كولر باعث افزايش بازدهي آن و كاهش مصرف انرژي ميشود.
18. سیستمهای سرمایش خود را به طور منظم تمیز کرده و به ویژه گرد و خاک روی کویل ها و فن ها را پاک کنید.
19. کولر های گازی بسته به نوع آب وهوا به 3 کلاس منطقه ای گرمسیری, معتدله و سردسیر تقسیم می شوند. موقع خرید متناسب با آب و هوای محل زندگی خود کولر را انتخاب کنید.
20. کلید بادزن (فن) در کولرهای گازی به شما امکان می دهد هنگام شب از دستگاه فقط برای تهویه استفاده کنید و هزینه برق دستگاه را به میزان زیادی کاهش می دهد.
 
ماشين ‌لباسشويي:
 
1. ماشين لباسشويي را انتخاب كنيد كه ضمن داشتن علامت استاندارد و برچسب مصرف انرژي، داراي بيشترين كارائي و بازدهي باشد.
2. در صورت امكان به جاي استفاده از خشك‌كن لباسشويي، لباسها را در هواي آزاد خشك كنيم.
3. نكته مهم : براي جلوگيري از برق‌گرفتگي و بالا بردن ايمني، بدنه ماشين لباسشويي را با يك سيم به يك لوله فلزي آب يا زمين وصل كنيد.
4. ظرفيت ماشين لباسشويي را متناسب با تعداد افراد خانواده انتخاب كنيد.
5. قبل از استفادة از ماشين لباسشويي، دفترچة راهنماي آن را مطالعه كنيد.
6. تا حد امكان از برنامه دورهاي كم آبكشي براي آبكشي البسه استفاده كنيد.
7. از لباسشويي وقتي استفاده كنيد كه لباس كافي براي شستن داشته باشد.
8. بجاي استفاده از خشك‌كن ماشين لباسشويي از هواي آزاد جهت خشك كردن البسه استفاده‌ كنيد.
چه نوع ماشين لباسشويي بخريم؟
پيش از خريد به وجود علامت استاندارد ايمني و برچسب مصرف انرژي دقت نماييد. موارد زير نيز ميتوانند در انتخاب شما مؤثر باشند :
ماشين لباسشويي بايد با ميزان فضايي كه براي آن در نظر گرفتهايد، متناسب باشد. ماشين لباسشوييهايي كه درِ آنها از جلو باز ميشود معمولاً عريضترند و جاي بيشتري ميگيرند، اما امكان استفاده از فضاي بالاي آنها وجود دارد، در حالي كه دستگاههايي كه درِ ورودي آنها از بالا است، معمولاً عرض كمتري دارند و جاي كمتري را اشغال ميكنند، اما فضاي بالاي آنها بدون استفاده باقي ميماند.
بايد توجه داشت كه ماشين لباسشويي چه امكاناتي براي شستشو به شما ميدهد، امكان شستشو با آب سرد، امكان شستشو با درجة حرارت پايين آب و امكان تعيين تعداد دور آبكشي در دقيقه، از جمله امكانات مفيدي هستند كه ميتواند در كاهش مصرف برق ماشين لباسشويي بسيار موثر باشد.

جارو برقي: 

1. جارو بايد هميشه کاملاً تميز باشد و لوله هاي آن گرفتگي نداشته باشد تا فشاري به موتور آن وارد نيايد.

2. کيسه آشغال جاروبرقي را بايد هميشه قبل از پرشدن کامل عوض کنيد و فيلتر آن را لاقل دو بار در سال شسته يا تعويض نماييد.
3. در هنگام استفاده از جارو حتماً بايد دقت کنيد که آشغالهاي مرطوب ، ته سيگار روشن يا اشياء بزرگ و تيز را از سر راه دور کنيد. زيرا اين اشياء مي‌توانند به موتور دستگاه ضربه وارد کنند و توان آن را کاهش دهند و به اين ترتيب مصرف برق را افزايش دهند.
4. در جاروهاي برقي، معمولاً چندين درجه قدرت مکش وجود دارد. براي نظافت هر بخش از منزل، بايد از قدرت لازم و نه قدرت بيشتر استفاده کنيد.
5. از کار مداوم يا جاروبرقي جداً پرهيز کنيد، زيرا روشن کردن دراز مدت ( بيش از ۳۰ دقيقه ) به موتور دستگاه، فشار زيادي وارد مي‌کند.

اتو


1. سعي كنيد اتوهايي را خريداري كنيد كه داراي نشان استاندارد و برچسب انرژي باشد و با توجه به برچسب داراي بيشترين كارايي باشد ضمناً‌قدرت آن متناسب با نياز شما باشد.

2. هنگام استفاده از اتو ابتدا لباسهايي را كه ميخواهيد اتو كنيد آماده سازيد.
3. قبل از اتو كردن آخرين لباس، اتو را از برق بكشيد.
4. از اتوهايي استفاده كنيد كه داراي ترموستات باشد و اگر اين بخش از كار افتاد حتماً آن را تعمير كنيد.
5. از روشن و خاموش كردن اتو خودداري كنيد اين عمل نه تنها مصرف انرژي را بالا ميبرد و خطرناك است بلكه ميتواند اتو را بطور كامل از كار بيندازد.
6. براي اتو كردن البسه يا پارچههاي مختلف از درجات مختلف اتو استفاده كنيد.
7. تا حد ممكن از اتو در زمانهاي پيك مصرف برق استفاده ننماييد.
8. پس از شستشوي البسه و در هنگام آبكشي از مواد نرمكننده لباس استفاده كنيد اين مواد باعث جلوگيري و كاهش چروك لباس شده و اطو كردن را آسان و سريعتر ميكند.
1392/07/29
امتیازدهی
میانگین امتیازها:0 تعداد کل امتیازها:0
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)
ارسال نظرات
نام  
آدرس پست الکترونیکی شما    
شماره تلفن
توضیحات  
تغییر کد امنیتی  
کد امنیت  
 
پرچم
كليه حقوق سايت متعلق به شركت  توزيع  برق شهرستان اصفهان مي باشد
Powered by DorsaPortal