لوگو
وای فا English
كشاورزي

مدیریت مصرف انرژي در بخش کشاورزی                                                           
در سالهاي اخير استفاده از انرژي برق براي راه‌اندازي پمپ‌هاي چاه‌هاي كشاورزي بطور گسترده رواج يافته است. منظور از مصرف برق در كشاورزي، قسمتي از انرژي برق است كه براي مصارف پمپ‌هاي آبياري در امر كشاورزي استفاده مي‌گردد. سعي بر آن است كه در اين بخش به ارائه راهكارهايي مناسب در زمينه بهينه‌سازي مصرف برق در بخش كشاورزي بپردازيم.
راه‌کارهای بهينه سازي مصرف برق در بخش کشاورزی
1- انتخاب پمپ‌ها و موتورهاي با راندمان بالا (حذف سيستم شفت و غلافتي و استفاده از پمپ‌هاي شناور و استفاده از پمپ‌ها و موتورهاي با راندمان بالاتر و استاندارد)
2- سرويس و تعمير مرتب تجهيزات جهت افزايش راندمان
3- آبياري در ساعات غير پيک (طرح بيست ساعته): در اين راستا عمليات نصب كنتاكتورهاي مورد نياز براي اجراي طرح و انجام قطع و وصل اتوماتيك در 4 ساعت پيك بايد صورت گيرد.
4- استفاده از کانالهاي بتونی بجای کانالهای سنتي موجود (کانالهاي موجود بخش زيادي از آب را به درون به درون خود مي‌کشند و همچنين در صورت قطع موقت آب، پس از برقراري مجدد آن، آب و وقت زيادي صرف اشباع کردن مجدد اين کانال‌ها مي‌شود).
5- استفاده از استخر و مخازن آب جهت ذخيره آب براي بهره‌برداري در زمان پيک مصرف شبکه (ساعات اوليه شب).
6- نصب خازن: عامل مهم ديگري که در بهينه‌سازي مصرف انرژي چاه‌هاي آب کشاورزي بسيار مفيد مي‌باشد نصب خازن بر روي موتورها است. مشترکين کشاورزي با مشاهده قبوض برق خود متوجه مي‌شوند که هر ماهه مبلغ زيادي به عنوان جريمه راکتيو پرداخت مي‌نمايند که اين مبلغ در بعضی موارد 30 الي 40 درصد مبلغ کل صورتحساب مي‌باشد. اين جريمه به علت بالا بودن مصارف انرژي راکتيو در موتور الکتريکي است که با نصب خازن به راحتي مي‌توان از پرداخت هزينه مزبور جلوگيري کرد. انتخاب خازني با ظرفيت مناسب علاوه بر اينکه هزينه برق مصرفي را کاهش مي‌دهد موجب آزاد سازي ظرفيت شبکه سراسري برق نيز مي‌شود که اين امر کمک شاياني به تامين برق مطمئن براي کليه مشترکين مي‌نمايد.
7- توجه به اهميت مسئله زهكشي در استفاده بهينه از آب و به تبع آن انرژي مورد نياز پمپاژ
8- نصب کنتورهای دو تعرفه :شايان ذكر است كه وزارت نيرو در راستاي بهينه سازي و كنترل مصرف برق مشتركين كشاورزي مبادرت به نصب كنتورهاي دو تعرفه بر روي انشعاب برق اين مشتركين نموده است. از خصوصيات كنتورهاي دو تعرفه اين است كه مصرف برق در ساعات پيك (24-20) را به صورت مجزا اندازه‌گيري مي‌كند و به تبع آن هزينه مصارف مزبور با بهايي حدود 5/1 برابر مصارف زمان عادي(ساعات20-1) محاسبه مي‌گردد ، به همين جهت چنانچه كشاورزان محترم حتي الامكان در ساعات فوق موتورهاي خود را خاموش نمايند و براي آبياري از استخر و يا مخازن ذخيره آب استفاده نمايد حدود 10% هزينه برق ماهيانه آن‌ها كاهش خواهد يافت .
سرفصلهاي عملكرد در زمينه صرفه جويي در بخش كشاورزي
1- شناسايي
1-1 شناسائي چاههاي بدون برق
1-2 شناسائي توليد كنندگان موتورهاي كشاورزي و عوامل بهينه سازي موتورهاي كشاورزي
2- فرهنگ سازي
2-1 تبليغات رسانه‌اي
2-2 توجيه و آشنا‌سازي كشاورزان
2-3 معرفي فن آوريهاي جديد

1392/05/20
امتیازدهی
میانگین امتیازها:0 تعداد کل امتیازها:0
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)
ارسال نظرات
نام  
آدرس پست الکترونیکی شما    
شماره تلفن
توضیحات  
تغییر کد امنیتی  
کد امنیت  
 
پرچم
كليه حقوق سايت متعلق به شركت  توزيع  برق شهرستان اصفهان مي باشد
Powered by DorsaPortal